2011. április 26., kedd

A Jezus nyelven beszelok

Az utitervben a mai napot a Damaszkusztol eszakra elterulo resz felfedezesere szantam, ezek kozul is ket celpontot szemeltem ki, Maaloula es Seidnaya varosat.

Maaloula erdekessege a fekveseben de foleg a kulturajaban rejlik. A kicsi, 5 ezer fos varoska maga meredek szurdokok oleleseben, festoi kornyezetben fekszik. A varos lakoi pedig arrol hiresek, hogy ez a legnagyobb telepules, aminek a lakoi mind a mai napig az arami nyelvet beszelik. A mezopotamiai eredetu arami nyelv tobb mint 3 ezer eves es ezt hasznaltak tobbek kozt az okori asszir birodalomban es Babilonban, valamint ezen a nyelven irodott a Talmudot az okori Izraelben, es kesobb ezen a nyelven beszelt es tanitott maga Jezus is.
A Maaloula-ban elok keresztenyek, es tobb templom mellett itt talalhato egy hegyteton Szent Sergius es Bacchus monostora, ami a gorog katolikus liturgia szerint uzemel. Nem, ez a Bacchus nem az a Bacchus, a tortenet a kovetkezo:
Sergius es Bacchus a 2. szazadban elt romai katonak voltak, megpedig magas beosztasu tisztek Galerius Maximilianus csaszar hadseregeben. Ez a ket cimbora volt volt annyira peches, hogy a legkemenyebb keresztenyuldozesek idejen vette fel a kereszteny vallast, es ezzel nagyon rondan athagtak az akkori torvenyeket. Annyira csunyan, hogy Bacchust siman halalra vertek, Sergiust pedig lefejeztek, ezt megelozoen pedig lancra verve, noi ruhakba oltoztetve hordoztak oket korbe a nep elott. Persze az akkoriban surun megeso csodak nem is varattak magukra, igy gyorsan szentte avattak oket, es az emlekukre egy mar meglevo pogany templom helyen 325-ben kereszteny templomot emeltek. Ez azota valtozatlanul uzemel, tehat a templom maga kozel 1700 eves. Ez azert szep teljesitmeny, valljuk be.
A templomot rohadt magasra epitettek, dolt rolam a viz amire felhuztam a mazsamat oda. A kilatas pazar, nagyon jo kepek keszultek, amit majd egy masik orszagban, ahol nem ducimaci van, fel is tudok tolteni a netre. Most sajnos meg kell elegednetek a szoveges beszamoloval.

A monostorban levo templomnak fantasztikus atmoszferaja volt, komolyan mondom erezni lehetett a levegoben 1700 ev spiritualitasat. A hangulatot pedig csak emelte, hogy egy kisebb csoportot vezeto helyi holgy hangosan elmondott aramiul egy imat a templomban. Persze egy szot sem ertett senki belole, de azert ott alltunk megilletodve, vegul is ez Jezus nyelve, amit azert nem mindennap hall az ember a pesti utcan.

Erdekes, de ehhez hasonlo, nehezen leirhato, de hatarozottan erezheto spiritualis atmoszferat egy helyen ereztem a kornyeken, megpedig a damaszkuszi Omajjad mecsetben, annak is kulonosen az egyik reszen, Huszein imam egykori sirjanal.  Huszein imam Mohamed unokaja volt, aki a Kerbalai csataban tortent eleste utan a siita muzulman vallas egyik legszentebb alakja lett. Irakban levo jelenlegi sirja a siita vallas egyik fo zarandokhelye.Az Omajjad mecsetben az imam sirjanal tomegek voltak, rengetegen imadkoztak, sokan szinte eksztazisba estek, sirtak, a sir falait csokolgattak, rozsavizzel kenegettek, stb. Errol is keszultek kepek es video is, majd feltoltom. Itt is muszaj voltam leulni a terem szelere a szonyegre, nezni a tomeget es erezni azt a valamit ami a helybol es az emberekbol aradt.

No de vissza Maaloula-hoz, hiszen hatravan meg a varoska masik szentje, Szent Tekla. Tekla Pal apostol tanitvanya volt szemelyesen, es a ugy dontott, hogy megtagadja a csaladja akaratat, es nem megy ferjhez a neki kiszemelt gazdag nemesemberhez.

Az evek ota sorozatban napvilagra kerulo egyhazi szexualis botranyok utan bele sem merek gondolni, mit jelenthetett az, hogy Pal apostol tanitvanya volt... Ize bocsanat, tudoim, a pokolban fogom vegezni lassu tuzon porkolodve, mar latom! :)

Ezutan Teklat termeszetesen halalra iteltek, mi masra, ugye. De sorozatos csodak mentettek meg az eletet: el akartak egetni, de a maglyat elfujta a hirtelen tamadt viharos szel. Ezutan allatokkal akartak felfalatni, de egy oroszlan Tekla vedelmere kelt, es az elete aran is megovta ot. Csodas menekulesei utan Tekla egy barlangban elte le remetekent eletet. Maaloula kornyeken egyebkent rengeteg kisebb-nagyobb barlang talalhato a meredek sziklafalban, amiket mar a prehistorius idokben, tobb tizezer eve laktak. Fotoztam is ilyenet sokat.

Holnap indulok tovabb a sivatagba, Palmyra (arabul Tadmor) varosa fele, egy oriasi okori romeggyuttest meglatogatni.


Nincsenek megjegyzések :

Megjegyzés küldése